Wie deze week in de Alpen is, krijgt te maken met twee gezichten van de winter. Tot en met woensdag is het vooral zonnig en ijzig koud, waarbij de thermometer ’s nachts waardes van -20 °C aan kan geven. In de Noord-Alpen is een kleine vlok sneeuw mogelijk, maar dat is niks bij wat er vanaf donderdag kan gaan vallen. Storingen vanuit het westen brengen neerslag, maar ook tijdelijk zachtere lucht. En precies dáár zit de spanning: valt het tot in het dal als sneeuw, of schuift de sneeuwgrens omhoog en wordt het in lagere gebieden (even) nat?
In het kort
- Maandag t/m woensdag: vooral zonnig en (zeer) koud in de skigebieden, met wat lichte sneeuwval in Oostenrijk en Zwitserland (Noord-Alpen).
- Donderdag januari: weersomslag vanuit het westen met neerslag; eerst een warmtefront met tijdelijk mildere lucht en een stijgende sneeuwgrens, daarna een koufront.
- Vrijdag t/m zondag: aanhoudend wisselvallig. Beste sneeuwkansen voor de West-Alpen, maar ook de Noord-Alpen gaan profiteren.
Code geel en code oranje voor ijzige kou
Het is ijzig koud in de Alpenlanden. Zo koud dat weerdiensten als GeoSphere Austria en Meteo France weerwaarschuwingen voor de kou hebben afgegeven. In delen van de Franse Alpen geldt tot in ieder geval morgen code geel, in Vorarlberg, Tirol, delen van Salzburg, Karinthië en Steiermark is zelfs code oranje afgegeven – in de rest van Oostenrijk geldt code geel.
- Op 2000 meter hoogte temperaturen tussen -9 °C en -14 °C.
- Op 3000 meter hoogte temperaturen rond -18 °C.
Tot en met woensdag: zon en bijtende kou overheersen, lokaal wat sneeuw
Tot en met woensdag blijft het weerbeeld in de Alpen koud, rustig en vaak zonnig. In veel dalen in de Noord-Alpen kan er wel hardnekkige Hochnebel blijven hangen, maar boven die wolkenlaag is het in veel gebieden juist zonnig en strakblauw. De bovengrens van de mist ligt rond 1500 meter.
Toch is het niet overal droog. In Oostenrijk zijn met name richting het zuidoosten af en toe een paar sneeuwvlokken mogelijk, maar reken hier niet op spannende hoeveelheden. In Zwitserland kan in het noordwesten een vlok sneeuw vallen en in de Franse Noord-Alpen zijn op dinsdag enkele lichte sneeuwbuien mogelijk in de Vooralpen en Haute-Savoie.
Donderdag: de deur gaat open voor veel neerslag
Donderdag wordt de echte kanteldag wat het weer betreft. In de vroege ochtend is het nog ijzig koud, maar daar komt in de loop van de dag verandering in als een warmtefront zich aandient. Vanuit het westen trekken wolkenvelden en neerslag het Alpengebied binnen. De sneeuwgrens stijgt in de loop van de dag naar 1000-1500 meter. Eerst komen Frankrijk, Zwitserland en het noordwesten van Italië aan de beurt, met lokaal sneeuwhoeveelheden van 30-60 cm (o.a. in Les 2 Alpes, Les Trois Vallées, Courmayeur en Saas-Fee). Daarna volgt ook Oostenrijk, maar hier valt beduidend minder: zo’n 10-20 cm, met de hoogste waardes in het westen (Ski Arlberg). In de Dolomieten blijft het op donderdag nog grotendeels zonnig, met pas de eerste lichte vlokken in de nacht naar vrijdag.
Vrijdag t/m zondag: wisselvallig met veel sneeuw en een wisselende sneeuwgrens
Vrijdag belooft in veel skigebieden de meest onrustige dag te worden. Na het warmtefront (met tijdelijk zachtere lucht) kan de sneeuwgrens in delen van de Noord- en West-Alpen eerst nog rond 1200-1500 meter liggen of zelfs iets hoger. Dat betekent: in lagere dorpen kans op regen of natte sneeuw, terwijl het bovenin lekker door blijft sneeuwen. In de loop van vrijdag wordt het warmtefront opgevolgd door een koufront vanuit het westen, waardoor de sneeuwgrens weer omlaag gaat. Zaterdag blijft het vaak onbestendig met opnieuw veel neerslag, vooral voor de Franse en Zwitserse Alpen.
Zondag lijkt (vooral in Zwitserland) ruimte te bieden voor een tijdelijke adempauze, met vanuit het westen vaker droger weer en meer opklaringen. Helemaal zeker is dat nog niet, aangezien er ook ruimte is voor nieuwe storingen vanuit het westen.
Voorspelde sneeuwhoeveelheden
Tegen het einde van de week lopen de sneeuwhoeveelheden vooral in de Franse en Zwitserse Alpen hoog op, maar ook elders valt een heerlijke verse laag. We zetten hieronder de voorspellingen op een rijtje voor enkele bekende skigebieden in de Alpen.
- Tignes-Val d’Isère: +/- 100 centimeter
- Les 2 Alpes: +/- 145 centimeter
- Courmayeur: +/- 105 centimeter
- Les Trois Vallées: +/- 125 centimeter
- Ski Arlberg: +/- 65 centimeter
- Saas-Fee: +/- 65 centimeter
- Aletsch Arena: +/- 60 centimeter
- Zillertal Arena: +/- 25 centimeter
- Val Gardena: +/- 15 centimeter
- Obertauern: +/- 25 centimeter
Praktisch voor wintersporters
- Reisdag? Vrijdag en zaterdag zijn de dagen met de meeste kans op gedoe door neerslag, wind en een wisselende sneeuwgrens (nat in het dal, winters op hoogte).
- Skiplan: mik op gebieden met veel terrein boven de 1500 meter voor de meeste sneeuw. Lager kan het tijdelijk zwaarder/natter worden.
- Let op gladheid: in fases waarin het eerst dooit/regen valt en daarna weer afkoelt, kunnen wegen en parkeerplaatsen verraderlijk snel spiegelglad worden.