

Na een sneeuwrijk begin van oktober, is het nu al een aantal dagen zonnig en droog in de Alpen. Hogedruk heeft de overhand, maar daar komt verandering in. Daarmee komt er een einde aan de rustige ‘Goldene Oktober’-dagen in de bergen. Hoewel het vandaag en morgen nog redelijk stabiel blijft, wijst de langere termijn op een weeromslag met meer neerslag en dalende temperaturen. Op hoogte neemt de kans op sneeuw toe.
Nog even zonnig
Al ruim een week ligt er een krachtig hogedrukgebied boven de Britse Eilanden, wat op de meeste plekken voor stralend zonnig bergweer zorgt. Overdag zijn de temperaturen aangenaam, tussen 11 °C en 16 °C in de dalen. Storingen worden grotendeels op afstand gehouden, alleen in Oostenrijk komt wat meer bewolking voor. Van Opper-Oostenrijk tot aan Burgenland is deze bewolking vandaag dichter en dat brengt enkele korte regenbuien met zich mee. Verder overheerst de zon, al hangt er wijdverspreid wel hoge mist tot 1600-2200 meter hoogte. ’s Middags trekt deze mist vaak weg, maar dat is zeker niet overal het geval. Vrijdag verloopt vrijwel gelijk met vandaag, al staat de eerste weeromslag op de planning.
Eerste sneeuw vanaf vrijdagavond voor Oostenrijk
Op vrijdagavond weet een storing vanuit het noorden Oostenrijk te bereiken. Er stroomt vochtige lucht het land binnen en dit trekt van west naar oost over het land. Neerslag valt vooral ’s nachts en dan ten noorden van en op de Alpenhoofdkam. De sneeuwgrens ligt daarbij tussen 1000-1500 meter hoogte. Veel sneeuw valt er helaas niet, maximaal 5 tot 15 cm. Wel kunnen diverse bergpassen zaterdagochtend tijdelijk glad zijn, zoals de Gerlospas, Radstädter Tauernpas en de Tauernautobahn.
In het westen en zuiden van Oostenrijk klaart het snel op, al hangt er nog altijd hoge mist in veel dalen. Ook in de rest van het Alpengebied overheerst de zon, met kans op hoge mist.
Van sneeuw naar föhn, naar sneeuw?
Het hogedrukgebied boven de Britse Eilanden trekt langzaam richting het oosten weg en neemt de komende dagen flink in betekenis af. Op zondag kan dit in delen van Zwitserland en Oostenrijk wel tijdelijk resulteren in föhn, maar die houdt gelukkig niet lang aan.
Alle hoop op volgende week
Alle hoop is gericht op het weerbeeld vanaf maandag als de stroming naar het westen draait. Er volgen vanaf dat moment diverse storingen, al krijgt Oostenrijk in eerste instantie nog te maken met een warmtefront dat van west naar oost over het land trekt. Hier kan de thermometer op maandag temperaturen van wel 19 °C aangeven in de dalen.
Anders is dat in de West-Alpen, waar vanaf maandag al flink wat neerslag mogelijk is in het hooggebergte. Vooral op de grens met Frankrijk, Zwitserland en Italië. In skigebieden als Les Deux Alpes, Chamonix, Bonneval-sur-Arc en Courmayeur kan dan al 20-30 cm sneeuw vallen.
Wisselvallige nieuwe week
Er kan de komende dagen nog van alles gebeuren, maar het lijkt erop dat de sneeuwval ook na maandag aanhoudt. Het warmtefront trekt weg uit Oostenrijk en wijdverspreid kan er tot in ieder geval volgend weekend neerslag vallen. De sneeuwgrens ligt in eerste instantie vrij hoog, rond 2200-2600 meter hoogte, maar kan met het instromen van koude lucht uit het noorden lager uitkomen. Tussendoor zijn er ook enkele opklaringen mogelijk - een wisselvallige week dus. We komen uiteraard snel met een nieuwe update!